ترس و طمع در بازار

دنیای‌اقتصاد- علی قاسمی : بورس تهران در پایان معاملات روز سه‌‌‌‌‌‌‌شنبه با افت ۴۸/ ۰درصدی همراه شد؛ به‌طوری که نماگر اصلی بازار به سطح یک‌میلیون و ۶۴۶هزار واحد رسید‌و شاخص هم‌‌‌‌‌‌‌وزن نیز با رشد ۰۶/ ۰درصدی به محدوده ۵۲۳هزار واحد نزدیک شد. همچنان روند روزانه شاخص‌کل و شاخص هم‌‌‌‌‌‌‌وزن نمایانگر آن است که شاخص اصلی بازار سهام به واسطه افت قابل‌توجه سهام شرکت‌های بزرگ با افت قابل‌توجهی همراه بوده‌است. تلاطم بازارهای جهانی موجب ‌شده تا شرکت‌های بزرگ بورسی کارنامه خوبی را در پاییز برجای نگذاشته و انتظارات سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران را برآورده نکنند، از این‌رو ترس غالب بر بازار، زمینه را برای اصلاح شاخص‌کل فراهم آورده است. این روند اصلاحی با توجه به ارزش معاملات ۳هزار و ۷۸۴میلیارد‌تومانی و خروج پول ۱۴۶میلیاردی طی روز سه‌‌‌‌‌‌‌شنبه می‌تواند روند حرکتی خسته‌کننده‌‌‌‌‌‌‌ای را برای بورس رقم بزند.

بی‌‌‌‌‌‌‌رمقی بورس تهران

شاخص‌کل بورس تهران، روز گذشته با افت نزدیک به ۷هزار و ۹۰۰واحدی کار خود را به پایان رساند. شاخص هم‌‌‌‌‌‌‌وزن نیز با افزایش ۲۹۲واحدی به ۵۲۲هزار و ۹۹۴ واحد رسید. به‌نظر می‌رسد، رشد شاخص هم‌وزن در حالی رقم خورده است که نمادهای بزرگ و شاخص‌‌‌‌‌‌‌ساز بورسی موجب کاهش قابل‌توجه نماگر اصلی بازار شده‌اند.

همانطور که مشخص است، بازار همچنان در حال تخلیه ترس ناشی از گزارش‌های پاییز است و با تداوم این شرایط، اصلاح شاخص ادامه‌‌‌‌‌‌‌دار خواهد بود. درمیان نمادهایی که بیشترین تاثیر را بر شاخص‌کل گذاشته‌اند می‌توان به «شتران»، «شستا»، «وبملت» و «شپنا» اشاره کرد. درمیان این نمادها، شرکت‌های بزرگ بازار به‌چشم می‌خورند.

ارزش معاملات خرد بازار نیز طی معاملات روز سه‌‌‌‌‌‌‌شنبه، به ۳هزار و ۷۸۴واحد کاهش یافت. این میزان ارزش معاملات کم‌‌‌‌‌‌‌ترین مقدار از ۳۰آذر ماه ۱۴۰۱ بوده‌است. این امر نشان می‌دهد که بازار با وجود افت ۴۸/ ۰درصدی شاخص‌کل، در یک بی‌‌‌‌‌‌‌رمقی ناشی از اصلاح به‌سر می‌‌‌‌‌‌‌برد. این بی‌‌‌‌‌‌‌رمقی می‌تواند ادامه‌‌‌‌‌‌‌دار باشد، چراکه شرایط سیاسی داخلی و خارجی چندان مساعد نبوده و گزارش‌های ۹‌‌‌‌‌‌‌ماهه شرکت‌های بزرگ نیز بسیار ضعیف‌‌‌‌‌‌‌تر از انتظارات بوده است.

در معاملات روز سه‌شنبه، حدود ۱۴۶میلیارد‌تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. این میزان اندک از خروج پول نیز می‌تواند دلیل محکم دیگری بر تداوم روند اصلاحی در بازار باشد، اما به‌نظر کارشناسان، این آینده است که مسیر بازار را مشخص می‌کند، لذا افزایش قیمت دلار و انتظارات سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران از افزایش نرخ اسکناس آمریکایی، می‌تواند مسیر جدیدی را برای بازار رقم زده و پس از این استراحت، نماگر اصلی بازار به روند اصلی خود ادامه دهد. همچنین سال‌آینده با توجه به بازگشایی بازار‌‌‌‌‌‌‌های چین و کاهش سرعت افزایش نرخ بهره، به احتمال بالایی نرخ‌های جهانی نیز با ریزش‌‌‌‌‌‌‌ چشمگیری همراه نخواهند بود.

همچنین درمیان صنایع با بیشترین خروج پول، گروه‌های بزرگ بازار به چشم می‌خورند. فرآورده‌های نفتی، با خروج بیش از ۴۸‌میلیارد‌تومان نقدینگی حقیقی، در صدر خروج پول حقیقی از صنایع قرار دارد، اما با وجود گزارش‌های خوبی که از برخی از پالایشی‌‌‌‌‌‌‌ها منتشر شده‌است، صنعت پالایشی در گزارش‌های پاییز نتوانست سودهای ناشی از افزایش کرک‌اسپرد در بهار سال‌جاری را تکرار کند.

همچنین فلزات اساسی نیز به دلیل افت قیمت‌های جهانی، ثبات نسبی قیمت دلار در نیمه اول سال ‌و قطعی گاز برخی از شرکت‌ها با شروع فصل سرما نتوانست سود‌‌‌‌‌‌‌های سال‌گذشته را تکرار کرده و برخی از شرکت‌های بزرگ فولادی با افت سودآوری نیز مواجه شدند.

همچنین محصولات شیمیایی نیز به دلیل افت قیمت‌های جهانی ناشی از رکود اقتصاد جهانی و جنگ در شرق‌اروپا، از پس انتظارات سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران برنیامد.

 این صنعت در‌برابر ریسک ناشی از افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌ها قرار داشته و از بودجه‌سال‌آینده تاثیر می‌پذیرد. درمیان صنایعی که با ورود پول حقیقی همراه شده‌است، صنعت خودرو، مواد دارویی و کاشی و سرامیک‌‌‌‌‌‌‌ها به‌چشم می‌خورند. صنعت کاشی و سرامیک عمدتا گزارش‌های خوبی را منتشر کرده‌اند و انتظار می‌رود در سال‌آینده نیز بتوانند این سودآوری را تکرار کنند. همچنین معاملات گروه خودرویی نیز به دلیل حمایت نسبی وزیر اقتصاد از عرضه خودرو در بورس‌کالا، کمی بهبود یافت.

 گوشه چشمی به فرابورس

شاخص‌کل فرابورس نیز در پایان معاملات روز سه‌شنبه، با افت نزدیک به ۷۸‌واحدی به ۲۱هزار و ۲۷۲ واحد رسید‌. درمیان نمادهایی که بیشترین تاثیر را برشاخص فرابورس گذاشتند، می‌توان به «بپاس»، «وسپهر» و «فزر» اشاره کرد. «غصینو» و «هرمز» تاثیر مثبت بالایی در معاملات فرابورس داشتند.

چشم‌‌‌‌‌‌‌انداز بورس

همانطور که از آمار معاملات هفته‌جاری بورس مشخص است، بورس تهران در این هفته، با خروج پول نسبتا بالایی همراه بود و در معاملات روز سه‌‌‌‌‌‌‌شنبه ‌علاوه‌بر کاهش میزان خروج پول با کاهش ارزش معاملات خرد نیز همراه بود، بنابراین انتظار می‌رود بازار، یک توقف نسبی را تجربه کرده باشد. این توقف نسبی به احتمال بالایی با توجه به شرایط موجود، می‌تواند ادامه‌‌‌‌‌‌‌دار باشد و بازار با روند خسته‌‌‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌‌‌ای به حرکت خود ادامه دهد.

درنهایت انتظارات بازار از قیمت دلار و بازار کامودیتی‌‌‌‌‌‌‌ها، همچنین انتظارات از ریسک‌های سیاسی و تصمیم‌گیری‌های داخلی مسیر پیش‌روی بازار را تعیین خواهد کرد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید